_1480930216.jpg

Mimari Proje Çizimleri

Mimari projeler isteğe bağlı çizilmektedir. Mimari proje çizimleri yapmak için ilk olarak yapılması gereken şey, mutlaka bina yapacak bir ortamınızın olması gerekmektedir. Yani site mimarisi için büyük bir araziniz veya bir tek bina çizmek için bir arsanız olmalıdır.

Mimari proje çizimlerine başlayabilmek için kendinize ilk olarak işlev şeması kurmalısınız. Bunun için genel bir karar varmak mecburidir. Ön projeli çizimler, kesin projeli çizimler, uygulama projeli çizimler ve ayrıntılar mimari için önemli olan çizim şekilleridir.

Mimarlıkta рlan-kesіt-görünüşlerden oluşan projе çalışmaları bіr bütündür. Proje, mimarlık sorununun çözümüne ait çizgiylе açıklanmış bіr kararlar bütünüdür.

Bu bütün, bir işvеrеnin iѕteklerini karşılamakla birlikte, іnşaatın ѕözlеşmе ve şartnamelerіnіn düzenlenmeѕinden, şantiyеdеki hеr iş için gereklі olan detaу çіzіmіne kadar uzanmaktadır.

Ön Proje

İlk olarak mimari proje çizimleri için bir ön proje hazırlamak şarttır. Mimari proje çizimleri için yapılması mecburi şeyler, vaziyet planı, kat planları, kesitler, görünüşler, çatı planları olarak sırasıyla yapılmaktadır.

Ön projede eskizleri yeterince olgunlaştırdıktan sonra bütün yönleriyle projeyi tamamlamaktır. Mimari proje çizimleri için bir takım araçlara ihtiyaç vardır. Projeler mutlaka uygun ölçeklerle uygun kağıtlar üzerine çizilmelidir.

Mimarlık hassasiyet ve dikkat isteyen bir meslektir. Ön proje çizimlerinde küçük bir dikkatsizlik bütün ön çizimin ve daha sonradan tasarlanan 3D modellemelerin çöpe gitmesine sebep olabilir.

Bir mimarlık çalışması yapılıyorsa, bir bina tasarımı veya bir okul tasarımı yapılacaksa çok sağlam araştırmalar sonrasında başlanmalıdır. Salondan çıkış yapılan bir kapı unutulduğunda 3D çizimleri esnasında sıkıntıya girilebilir.

Statik Projeler

Mimari bir takım projelere uygun olarak inşaat mühendislerinin hazırladığı ölçekli yapının büyüklüğünü ve özelliğini belirleyen yığma, betonarme ve çelik benzeri malzemelerden yapılan türlere göre taşıyıcı sistemlerin kullanıldığı ve kat, çatı, gibi planların bulunduğu kesitlere ve detayların hesaplanmasının yapıldığı projelerin ismidir.

Mimari proje çizimleri öncesinde yapılan statik projeler zemin ve temel edüt raporları hazırlanmasın ilişkin olarak başlanarak uygulanır.

Betonarme yapının ayakta durabilmesi için gerekli hesaplamaların en iyi şekilde yapılması statik proje adıyla isimlendirilir.