_1486393335.jpg

Neden 3D modelleme

Bu yazımızda neden 3d modelleme sorusunun cevabını arayacağız. Öncelikle 3D nin ne demek olduğuna değinmemiz gerekiyor. 3D işi basitçe derinliği olan anlamındadır. İngilizce olarak 3 Dimension demektir. 2D grafikler içerisinde X-Y eksenleri yer alıyorken 3D de ise X-Y-Z eksenleri bulunmaktadır.

Gerçek hayatta ürünün 3 boyutlu olduğunu anlamamızın pek çok algısal sebepleri yer almaktadır. 3D modelleme, sanal ortamlar içerisinde, gerçekte var olan ya da olmayan nesnelerde 3d olarak görselleştirmenize ve onları tam olarak değiştirebilmemize olanak sağlamaktadır. Modelleme geniş bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır.

Organik modelleme faaliyetleri, katı modelleme,  karakter modelleme işlemleri, mekân modelleme ya da bunun gibi pek çok farklı alanlara sahiptir. Bu konuda her biri için uzman kişiler yer almaktadır. Sizde 3d modelleme ve görselleştirme alanında yapmak istiyorsanız mutlaka bu konularında birisinde uzman olmanız gerekmektedir.

Organik modelleme konusu daha çok karakter tarzı ya da organik yapıyı içerisinde barındıran diğer modellerin yapılmasına verilen addır. Katı modelleme işlemlerinde kütlesel modellemelere ya da konteyner gibi sert köşeli modellerin oluşturulma aşamasına verilen isimdir.